Може ли да се използва масивен паркет при подово отопление?
Ако тръбите не докосват дървото, е възможно. В този случай трябва да се постави ламинирана вата между бетона и пода, която да играе ролята на бариера, спираща изпаренията.
Как подът създава илюзия за по-голям обем?
Еднородното подово покритие в стаята визуално я увеличава. Всяко прекъсване на подовото покритие или промяна в цвета я намалява. Също така увеличаване на пространството се получава, ако подовата настилка се разположи по диагонал. Диагоналът – това е най-дългата линия в помещението и ако тя се подчертае, то ще се окаже по-просторно. По този начин се нареждат и плочки, и паркет, и дюшеме – ако елементите, разбира се, не са прекалено къси.
Каква е разликата между ламиниран и масивен паркет?
Ламинираният паркет се състои от високо пресовани синтетични материали с ламинирана повърхност, имитираща дърво. Ламинираният паркет не подлежи на реставрация и затова има кратка продължителност на употреба. Масивният паркет се състои от дървен материал с масивна или дървена повърхност. Mоже да трае поколения наред, ако се полагат необходимите грижи. Също така има възможност да се цикли и лакира, за да изглежда като нов отново. Най-старият паркет датира от 16 век.
Трудно ли е да се поддържа масивен паркет?
Не, лакираният под съдържа няколко пласта UV полиуретанов лак. Това придава твърдост, здравина и гладкост, което го прави много лесен за поддръжка. Не почиствайте с мокър парцал пода. Има много продукти, които са специално предназначени за дървени подове. Масивните паркети най-лесно се поддържат чисти и нови в сравнение с другите подови настилки. Масивният паркет е паркет за цял живот.
Кой е най-добрият метод за монтиране?
Методът за монтиране на вашия паркет зависи от вида на продукта, който сте избрали, от това къде ще бъде поставен и от типа повърхност, върху която ще се монтира. Коване, лепене и плаване са трите метода за монтиране. Например, ако ремонтирате кухнята си, някои паркети могат да се поставят върху повечето подови настилки, включително винил и керамични плочки.
Може ли да се монтира масивен паркет във всяка стая?
Масивният паркет е подходящ за всяка стая. Също така трябва да се обмисли дали ще бъде поставен на, над или под земното равнище. Заради възможните проблеми с влагата, масивният паркет не е подходящ за сутерени, а за стаи на и над земното равнище.
Защо паркет, а не друга подова настилка?
Освен стените, подът представлява най-голямото пространство от цветове и мотиви в стаята. Паркетът ще допълни съществуващата вече обстановка в дома ви.
Може ли без перваз?
По принцип да. С перваза се закрива работещата фуга между стената и подовата настилка. Той може да се замени с еластична и подходяща по цвят фуга. Но по-добре е да се сложи пружинираща лента, която се нарича компенсатор или дъмпер. Този вариант няма реални и особени недостатъци, като изключим това, че под компенсатора, за разлика от перваза, не може да се скрие кабел и няма да ни се предостави възможност да спестим с този метод средства, защото спазването на точния технологичен процес не е евтино. Така че, ако вие сами правите ремонт, слагайте перваз.
Колко пъти да циклим пода?
Преди всичко: днес подът не се цикли, а се шлифова. Специалните машини отнемат стария лак и малко от дървесното покритие (не повече от 0,4мм). Естественият паркет издържа по различните скали за оценка от 25 до 30 шлифовки. При това залепеният за основата паркет подлежи на обработка повече, отколкото този, който е поставен без залепяне, чрез плаващия метод. При плаващия под слоят се отнема неравномерно.
Защо дървото е капризно?
Ние самите създаваме такива условия, при които дървото се държи лошо: геометричните прозорци, врати, мощното отопление. През зимата влажността се спуска до 18%, а това е катастрофа не само за дървото, но и за човека. Дървото се разширява, а при човека се появяват проблеми със здравето. Климатикът не спасява, защото не овлажнява въздуха. Нужни са специални овлажнители; аквариуми, растения – те подобряват микроклимата в жилището. Главното, което не трябва да се забравя: за дървото са комфортни същите параметри, каквито и за нас: влажност 50-60 % и температура 20-22 градуса.
Качеството на паркета?
С просто око не е възможно да се определи до колко хубаво е изсушен паркетът, но може да се определи неговото качество, като се изчислят параметрите му. Дължината на паркетините винаги трябва да бъде кратна на нейната ширина (350мм х 70мм, 300мм х 50мм, 300мм х 60мм, 250мм х 50мм и т.н.) Например, при размер 300/50, ако сложите една до друга шест такива паркетини, трябва да се получи квадрат. Напречно на тези шест паркетини сложете една, ако всичко се подрежда добре (няма фуги и ъглите са прави) и напречната паркетина не излиза от рамката на квадрата – всичко е наред. Разбира се, не е страшно, ако геометрията се разминава и дължината не е равна на шест широчини, но фабриките, които отделят време и внимание на тези дребни детайли със сигурност подхождат с нужната сериозност и към по-важните технологични изисквания при производството на паркета. Продължете теста като прокарате ръка върху паркета – ако той задира или е неравен, значи не е обработен както трябва. Погледнете към страничните граници, те трябва да са равни и гладки. Между паркетинките не трябва да има пролуки. Една пролука или треска не е нищо особено, но ако те са повече, то може да направим следния извод – паркетът е изсушен бързо и неправилно, не е спазена технологичната последователност при сушене.
Може ли да поставим паркет в банята?
Сега това е много модерно, особено, ако правилно се подходи при избора на паркета или дъската. Най-подходящото дърво за тази цел е тика. То е красиво, съдържа голямо количество маслени вещества и затова не гние във влажна среда. Допълнително се обработва с масла или специални лакове и вакси. Въпреки че тика не гние, все пак като всяко дърво, във вода се мокри и надува. Налага се, образувалите се локви веднага да се подсушават.
Кое дърво е за предпочитане?
За клиента е много важна твърдостта на дървесината. И действително, колкото дървесината е по-твърда, толкова е по-дълголетна. На пода може да падне тежък предмет, върху него се слагат мебели с остри крачета и на твърди колелца, по него ходят хора с токчета. В резултат остават вдлъбнатини. Но не по-маловажен е и друг показател – а именно стабилността на геометрическите показатели (параметри), как реагира дървото при температурни изменения и влага. Една от най-стабилните в това отношение видове дървесина е тази на дъба. По различни оценки на него се приписва 2/3 от паркетния оборот. Например букът и габърът имат лоша репутация, на „неустойчива“ дървесина. За повече информация относно различните видове дървесина, прочетете тук.
Какъв трябва да бъде подът?
За него трябва да изхарчите малко повече, отколкото можете да си позволите. Избягвайте най-евтиния паркет: преди всичко той не е правилно обработен, изсушен и бързо ще се деформира. Не трябва да се икономисва от подготвителната работа, защото почти всички дефекти по пода са свързани с лошо направена (или въобще не направена) замазка. Някои покрития не са претенциозни към основата (напр. мокет или балатум ). Въпреки че животът учи: ако правите ремонт – изравнявайте пода, независимо какво сте решили да положите отгоре. Все някога балатумът ще ви омръзне и ще пожелаете да си сложите паркет, а замазката изсъхва и за повече от месец. На стената може да си я спестите, но на пода – не. Стените можете многократно да боядисвате и да сменяте покритието им, но паркетът остава за много по-дълго време.
Какво да изберем за детската?
Всички родители желаят в детската стая подовото покритие да бъде практично и естествено. Ламинираният паркет е подходящ в случая. На него може да се рисува с маркер и дори да се карат ролери: маркера се изтрива с течността за отстраняване на лаковото покритие, а ролерите не оставят следи. Ние считаме, че идеалният вариант за детската стая е ламинираният паркет. Само че не този който е от ПДЧ, а ламинат от нов тип – с бактериална защита. Изработва се от специални смоли, масла и лепила. Той не задържа прах, не предизвиква алергични реакции и в него не се размножават бактерии.
Лак или олио – каква е разликата?
Лакираният паркет ще придаде светлоотразителен ефект, оставяйки чувство за свежест и чистота в стаята. Лакиран, паркетът става по-устойчив, а това е и начин да се постигне усещане, че стаята е по-голяма. Намазаният с олио паркет придава на стаята автентична топла атмосфера. Подходящ е за помещения с голямо натоварване, но за да се запази устойчивостта му, е необходимо три пъти годишно да се извършва тази процедура.
Как да съхраняваме паркета преди монтирането му?
РАЗТОВАРЕТЕ ГО В СУХО ВРЕМЕ – Ако е възможно разтоварването да се извършва при хубаво време, но никога при дъжд. Оставете паркета опакован в стаята, в която ще го монтирате, в продължение на 2-3 дни, за да се климатизира.
Какво е плаващ паркет?
Плаващ паркет е когато подът се поставя върху слой вата. Отделните дъски се залепят една за друга, а не се залепват или коват директно за пода. По този начин подът „плава“ върху ватата – това е стандартен метод за монтиране на ламиниран паркет. Не се препоръчва при монтиране на масивен паркет.
Има ли масивни паркети с различна здравина?
Има много малка разлика в здравината, поради това основният избор е според естетическия вкус и предпочитания на клиента.
Може ли да се монтира масивен паркет върху стълбища?
Да, но е възможно да се пързаля, така че помислете добре за условията около вас, преди да поставите паркет на сълбището си (например малки деца, домашни любимци и т.н.)
Какво е многослоен паркет?
Този вид паркет се състои от няколко залепени слоя. Централният слой най-често е от по-мека дървесина и се използва за направата на нут и перо. Над този слой се залепя слой от масивна дървесина и върху него отново се залепя слой от мека дървесина. Най-горният слой може да бъде направен от почти всеки вид дървесина. Дървеният материал обикновено се разширява в определена посока. Ако има влага масивната дъска се разширява напречно на ширината си, а не по дължината си. За да се предотврати този проблем, производителите на многослоен паркет залепят всеки слой в противоположна на предишния посока. Залепени по този начин слоевете си противодействат и така се спира разширяването и свиването при промяна на влажността. Многослойният паркет може да се монтира като се залепя, но все по-често се използва клик метода. Многослойният паркет е по-гъвкав от масивния, поради това може да се поставя в по-влажни помещения, като например приземни етажи.
Скъп ли е масивният паркет?
Увеличеното търсене на масивен паркет постепенно намалява цената му, но все повече компании реализират големи печалби. Инвестицията в масивен под си заслужава, поради това че никога не се налага заменянето му, и че лесно се приспособява към промените в декора на стаята. Масивният под е красота за цял живот.
Масивният паркет увеличава ли стойността на вашия дом?
Масивният паркет, както и керамиката са признати за висококачествени строителни материали. Те не се износват и могат да бъдат подновени с много малко усилия. Освен всички тези качества, масивният паркет е модерен и привлекателен, което разбира се увеличава цената на вашия дом.
Как се поддържа паркет?
За да запазите вашата подова настилка красива, както е била в деня на монтирането и, следвайте тези лесни стъпки и винаги използвайте почистващи продукти, препоръчани от производителя: Не използвайте препарати, предназначени за винил и керамични плочки върху дървени настилки, защото могат да направят пода хлъзгав и без блясък. Поставете изтривалките пред вратите, а не върху дървената подова настилка, за да избегнете оставянето на следи и мръсотия по паркета. Не почиствайте с мокър парцал дървения под. Водата може да остави петна или да повреди паркета. Избършете незабавно, ако има храна по пода с леко навлажнена кърпа. Поставете пластмасови тапи под краката на мебелите, за да предотвратите надрасквания по вашия под. Когато местите тежки мебели, най-добрият начин да предпазите пода от надраскване е да ги повдигате, а не да ги плъзгате. Не ходете с обувки с остри токове, за да не увредите пода. В кухнята сложете килимче пред мивката. Използвайте овлажнител през зимните месеци, за да намалите до минимум движението на дървения под. Почиствайте дървения под редовно. Използвайте почистващи продукти, препоръчани от производителя. Когато блясъкът на дървената подова настилка се изгуби, е необходимо ново лакиране. Повтаряемостта на тази процедура зависи от натовареността, на която е подложен подът. При никакви обстоятелства не трябва да се цикли ламинираният паркет. Запомнете че той се състои от високо пресовани синтетични материали с ламинирана повърхност, имитираща дърво. Избягвайте употребата на груби, абразивни почистващи средства; восък; лак; гланц върху ламиниран паркет. Не поставяйте директно върху дървения под саксии с цветя, дори и ако под тях има непромокаеми подложки. Може да се появи кондензация и да увреди пода. За да избегнете това поставете растенията върху стойки или етажерки, по този начин въздухът ще може да циркулира. Ноктите на кучетата и котките могат да надраскат или да пробият повърхността на пода. Почиствайте незабавно урината на домашните любимци, за да не повреди пода. Не се препоръчва ремонт или почистване до 2 седмици след лакиране.
Какво е масивен паркет?
Отделните дъски от пода са направени от дърво, както е например при многослойния паркет, но с разликата, че при него само най-горният слой е от масивна дървесина.
Защо да изберем паркет?
Има много причини да изберете паркет. Ето и някои от най-важните: паркетът е естествен продукт, изработен е от дърво, съставен от естествени материали; подлежи на възобновяване, произлиза от добре стопанисвани гори; паркетът е издръжлив и икономичен, в случай на повреда може да бъде почистен и възобновен без никакъв проблем; паркетът е атрактивен и стилен; паркетът е хигиеничен и анти-алергичен; паркетът е правилният избор във всяко отношение; паркетът е идеален за магазини, училища, офиси, спортни зали; паркетът внася природата направо в дома ви.